امام جـــواد آن شه ملک جود


که بُد عالم علم غیب و شهود


دلش منبع فیض پروردگـــار


جلال و کمال از رخش آشکــار


ز تقوا تقی بود آن نــــور پاک


ز بخشش جـــواد آن مه تابناکامام نهم شیعیان حضرت جواد (ع) پس از شهادت جانگداز حضرت علیه السلام در اواخر ماه صفر سال 203 ه در سن 8 سالگی به مقام امامت رسیدند.


مأمون خلیفه عباسی که همچون سایر خلفای بنی عباس از پیشرفت معنوی و نفوذ باطنی امامان معصوم و گسترش فضایل آنها در بین مردم هراس داشت، سعی کرد ابن­الرضا را تحت مراقبت خاص خویش قرار دهد. "از اینجا بود که مأمون نخستین کاری که کرد، دختر خویش ام­الفضل را به ازدواج حضرت امام جواد (ع) در آورد، تا مراقبی دایمی و از درون خانه، بر امام گمارده باشد.


از روشهایی که مأمون در مورد حضرت رضا (ع) به کار می بست، تشکیل مجالس بحث و مناظره بود. مأمون و بعد معتصم عباسی می خواستند از این راه – به گمان باطل خود – امام (ع) را در تنگنا قرار دهند. در مورد فرزندش حضرت جواد (ع) نیز چنین روشی را به کار بستند. به خصوص که در آغاز امامت هنوز سنی از عمر امام جواد (ع) نگذشته بود. مأمون نمی دانست که مقام ولایت و امامت که موهبتی است الهی، بستگی به کمی و زیادی سالهای عمر ندارد.


باری، حضرت جواد (ع) با عمر کوتاه خود که همچون نوگل بهاران زودگذر بود، با وجود سن کم وارد بحثهای علمی گردید و با سرمایه خدایی امامت که از سرچشمه ولایت مطلقه و الهام ربانی مایه گرفته بود، احکام اسلامی را مانند پدران و اجداد بزرگوارش گسترش داد و به تعلیم و ارشاد پرداخت و به مسائل بسیاری پاسخ گفت. 


حدیثی زیبا از امام جواد (ع):


امام جواد (ع) فرمودند سه خصلت جلب محبّت می کند:


Pانصاف در معاشرف با مردم


Pهمدردی در مشکلات آنها


Pهمراه و همدم شدن با معنویات


سلام بر تو ای جواد ائمه (ع) و بر آن بارگاه خدایی ات که تا دامنه قیامت، چشم نواز همه از ره رسیدگانِ خسته خواهد بود.


 


التماس دعا


معاونت فرهنگی و اجتماعی

__________________________________________________________________________

    • آمار بازدید:  امروز:64  این هفته:1584  این ماه:4797  امسال:92518