امروز

سه شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۹

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم از راه‌اندازی پویش دانشجویی «زندگی، دست یاریگر توست...» به منظور کمک به مقابله با بیماری کرونا خبر داد.

دکتر غلامرضا غفاری با اعلام این خبر اظهار کرد: از آنجا که شیوع بیماری کرونا در شرایط کنونی موجب بروز یکی از بزرگ‌ترین چالش‌ها و مخاطرات اجتماعی در بیش از 40 کشور دنیا و از جمله کشور ما شده است، غلبه بر این بیماری علاوه بر بهره‌گیری از ظرفیت‌های درمانی، نیازمند تقویت زیر ساخت‌های اجتماعی است.

وی تقویت امید، اعتماد و همبستگی را از مهم‌ترین ملزومات اجتماعی برای فائق آمدن بر این چالش عنوان و خاطرنشان کرد: دانشگاه به عنوان موتور محرک اجتماع نقش به‌سزایی در تقویت بنیان‌های اجتماعی داشته و می‌تواند در کاهش این قبیل تلاطم‌ها ایفای نقش کند.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم ایجاد آرامش، پرهیز از بروز استرس و فشارهای روحی و جلوگیری از انتشار شایعات ضمن اطلاع‌رسانی دقیق و به‌هنگام را در مقابله با این بیماری ضروری دانست و تأکید کرد: این عوامل به همراه تلاش‌های درمانی می‌تواند جامعه ما را از این چالش خطیر عبور دهد.

غفاری ضمن تشکر از خدمات ارزشمند و ماندگار کادر پزشکی، پرستاری و دست‌اندرکاران حوزه سلامت کشور گفت: دانشگاه‌ها و کنش‌گران دانشگاهی نیز در راستای ایفای مسؤلیت اجتماعی خود در قبال جامعه می‌بایست وارد عمل شده و به یاری این عزیزان بشتابند.

وی ادامه داد: در این راستا پویش دانشجویی «زندگی، دست یاریگر توست...» با همراهی تمامی کنش‌گران فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌ها راه اندازی می شود. هدف از ایجاد این پویش بزرگ، مشارکت و یاری رساندن دانشگاهیان در کاهش عوارض اجتماعی این بیماری است.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم افزود: رشد عقلانیت جمعی از طریق افزایش آگاهی‌های عمومی، تقویت همبستگی اجتماعی و پرهیز از اقدامات متعارض و موازی با سیاست‌گذاران و دست‌اندرکاران این موضوع، ارتقای امید و نشاط اجتماعی در شرایط پر استرس کنونی از طریق ایجاد آرامش در جامعه، ترویج فرهنگ کمک‌رسانی از طریق پیگیری اقدامات پیشگیرانه و آموزش‌های خود مراقبتی و نیز در صورت لزوم مشارکت در خدمات‌رسانی بهداشتی و درمانی به شهروندان از کار ویژه‌های این پویش دانشجویی به شمار می‌روند.

غفاری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تجربه موفق این قبیل پویش‌ها در موضوعات اخیر به ویژه در سیل ابتدای سال جاری، ابراز امیدواری کرد همه با یاری یکدیگر و در کنار تلاش‌های خستگی‌ناپذیر کادر درمانی بتوانیم هر چه زودتر و در آستانه عید نوروز بار دیگر بر یک مشکل غلبه پیدا کنیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، وی در پایان از کلیه کنش‌گران فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌ها اعم از مجموعه‌های دانشجویی، کانون‌های فرهنگی، انجمن‌های علمی، تشکل‌های اسلامی، نشریات دانشجویی، معاونان و مدیران فرهنگی دانشجویی، استادان مشاور فرهنگی و کارشناسان که همواره همراه حرکت فرهنگی دانشگاه‌ها هستند، دعوت کرد تا با پیوستن به این پویش بزرگ در ریشه‌کنی این بیماری مؤثر باشند.

ثبت نام در این پویش:

http://itmfd.behdasht.gov.ir/page/corona